Zhubněte díky adrenalinu

18. července 2011 v 15:12 | Dieta |  Cvičení
Někdo dává přednost klidné józe a meditaci, jiný potřebuje pro dobrý pocit vzrušení, adrenalin a mrazení v zádech. Pro všechny příznivce druhé kategorie přinášíme přehled nejvíce oblíbených adrenalinových sportů, při kterých možná nezhubnete, ale zato se skvěle odreagujete a pobavíte.

Zorbing

Tento sport nesport pochází z Nového Zélandu. Autoři tohoto zážitku se nechali inspirovat skicou mistra Leonarda da Vinciho, na které je muž s rozpaženýma rukama uvnitř kruhu. Zorb je průhledná koule ze speciálního PVC s průměrem přes 3 metry a hmotností 90 kilogramů.
Dovnitř vlezete tunelem, připoutáte se a pak se již jen kutálíte a kutálíte ze svahu dolů. Vše trvá maximálně několik desítek vteřin podle délky svahu, ale můžete si být jisti, že smát se budete celou dobu. Jinak to ani nejde… Na konci tohoto zážitku je bezpečné zastavení díky protisvahu, speciální síti nebo vodní hladině.
Nejméně příjemný je až pomalý dojezd a zastavení na rovině, kdy skutečně vnímáte pomalé koulení a změny poloh. Rychlé koulení ze svahu ale sledovat nestíháte. Je velmi pravděpodobné, že při zastavení budete hlavou dolů nebo rovnoběžně s terénem.
Víte, že? Nejbezpečnější je, pokud je dráha pro zorbing zakončená protisvahem nebo dlouhou rovinou a v blízkosti není žádná silnice.

Paintball

Hra na vojáky je kupodivu velmi oblíbená i mezi něžným pohlavím. Vysvětlení je jednoduché - vybijete stres, vypotíte pěkných pár kalorií a ještě získáte obdiv v mužských očích. Paintball je hra, která simuluje vojenskou bitvu. Paintballová hřiště bývají převážně v lesích nebo bývalých vojenských základnách plných krytů, zákopů apod. Pravidla jednotlivých bitev mohou být různá a vycházet i z různých fantasy nebo počítačových her.
Základ je však vždy stejný - zneškodnit protivníka a dobít jeho území, popř. získat jeho vlajku. K dispozici máte vojenskou výzbroj včetně oblečení, rukavic, ochranné helmy a především zbraně se střílecími kuličkami, které když vás zasáhnou, rozprsknou se a jasně vás označí jako "zabitého". Protože hra trvá vždy minimálně několik hodin, můžete si být jisti, že se pěkně zapotíte. Ono běhat s "plnou polní" několik hodin po lese není jen tak …
Víte, že? Paintball má i svou variantu v podzemí. Jde o areály ve spletitém podzemním prostoru historických sklepení, které připomínají katakomby apod.

Paragliding

Chcete si zažít, jaké to je poletovat vzduchem jako pták s naprostou volností a lehkostí? Pak vyzkoušejte adrenalin pěkně z výšky a nechte se zlákat na paragliding. K pohybu vzduchem se používá paraglidingové křídlo - padákový kluzák. Startuje se z kopce rozběhem nebo z roviny pomocí vlečného zařízení.
Zkušený pilot může plachtit díky využití stoupavých vzdušných proudů. Pro úplné začátečníky a nadšence jsou nejvhodnější tzv. tandemové lety, kdy veškerou práci za vás odvede instruktor a vy se jen kocháte pohledem z výšky. Startuje se buď rozběhem z kopce, nebo tažením na laně, které se po vzletu odpojí.
Víte že? Využitím termických proudů lze uletět až stovky kilometrů a vydržet ve vzduchu mnoho hodin.

Potápění

Pro někoho oblíbený sport, který mu už ani nepřijde příliš adrenalinový, pro jiného něco nepředstavitelného, co však neodolatelně láká. Kdo jednou nahlédne pod mořskou hladinu, už většinou nedokáže odolat a musí se znovu vracet zpět.
Začněte šnorchlováním a nácvikem pohybu pod vodou s ploutvemi a maskou, a teprve, když to budete mít "zmáknuté", přihlašte se do kurzu potápění s mezinárodní licencí. Kurz je relativně náročný jak po teoretické, tak i praktické stránce, a je zakončen zkouškou. Pak vám již nic nebrání se vrhnout do víru mořských vln a prozkoumávat taje podmořského života.
Víte, že? Základním pravidlem potápěčů je nikdy se nepotápět sám, ale vždy minimálně ve dvou.

Slackline

Že vám název nic neříká? Možná, ale určitě znáte provazochodce z cirkusu, kteří na laně předvádějí neuvěřitelné věci. Z toho vychází i slackline neboli chůze po laně. Kvůli bezpečnosti jste samozřejmě připoutáni k lanu a máte lezecký sedák, ale i tak vám v krvi bude kolovat adrenalinu až až. Ono už jen přejít po laně dá dost práce a cviku, a pak co třeba chůze pozadu, otočka nebo sed na laně.
Tento sport láká většinou horolezce nebo milovníky boulderingu, kteří mají cit pro rovnováhu a sílu v nohách. Za vyzkoušení však určitě stojí. Jakmile vás slackline chytí, nepustí vás, dokud nezdoláte největší výzvu, kterou je chůze po laně mezi dvěma vrcholky hor.
Víte, že? Slackline můžete trénovat i uvnitř. Jedním z míst, kde můžete po laně chodit i v zimě a při špatném počasí, je Squash park Cibulka v Praze 5 (www.squashpark.cz), kde pořádají i specializované kurzy pohybové stability.

Bungee jumping

Tento zážitek není nic pro ty, kteří už při pohledu z okna z druhého patra dostávají závratě. Naopak na své si přijdou ti, kteří milují výšky a razí heslo "čím výš, tím líp". Bungee jumping patří mezi nejoblíbenější a také nejznámější adrenalinové sporty, a je pravda, že skočit po hlavě dolů přivázaný jen na pružném laně z vysoké mostu a zastavit se až těsně nad zemí, je zkrátka nepopsatelný zážitek.
Skáče se z mostů, z jeřábů a vysokých budov. Před samotným skokem probíhá nejdříve teoretická příprava, kde je vše podrobně probráno, a pak vás již čeká samotný "jump". Možné je absolvovat i seskok v tandemu, kdy ale váha obou "skokanů" nesmí překročit 130 kg.
Víte, že? Důvěru v kondomy potvrdil portugalský skokan originálním způsobem. Zhoupl se na třicetimetrovém laně z prezervativů. A kupodivu - lano neprasklo ani se nerozpojilo!

Sedmimílové boty

Nová adrenalinová sportovní aktivita, nejvíce připomínající chůzi na odpružených chůdách. Zkušení sportovci jsou schopni dosáhnout rychlosti až 40 km/h, skáčou salta, točí se ve vzduchu apod. Pro "běžné smrtelníky" je však adrenalinovým zážitkem i pouhá chůze nebo běh na těchto odpružených botách. Tento sport mohou zkoušet i děti s váhou nad 30 kg, uvidíte, že je to bude bavit.
Víte, že? Hopsat na sedmimílových botách lze pouze na suchém povrchu. Jinak hrozí uklouznutí a zranění.

Vodní lyžování

Jde o jeden z mála adrenalinových sportů, které mohou absolvovat už i děti od 12ti let. Vodní lyžování se i v ČR těší čím dál větší oblibě. O vodní plochy u nás není nouze, přestože k moři máme daleko. Při pohledu na zkušené vodní lyžaře vypadá vše velmi jednoduše a snadno, nenechte se však mýlit. Jde o fyzicky náročný sport, při kterém zapojíte většinu svalů v těle. Vyžaduje sílu, ale také dobrou koordinaci a stabilitu. Nejtěžší je start a pak udržení se na lyžích na hladině. Pokud vás tento sport nadchne, můžete později přesedlat i na vodní lyžování na jedné lyži nebo na wakeboarding.
Víte, že? Na vodních lyžích vás může táhnout buď člun, nebo vlek. Opravdoví milovníci vodního lyžování dávají přednost člunům. Jakmile na vleku upadnete, musíte se nechat odtáhnout zpět na start a teprve pak znovu vyjet. Člun se však pro vás vrátí a vy pak hned pokračujete v jízdě.
Kde se dozvíte víc?
Informace o nepřeberném množství adrenalinových sportů získáte na www.adrenalinove-sporty.cz, kde si také můžete objednat jednotlivé zážitky, popřípadě je koupit jako dárek pro své odvážné přátele. Adrenalinové zážitky jsou rozděleny do mnoha kategorií a vždy je uvedeno, jak náročný a do jaké míry "adrenalinový" daný sport je. Vybrat si tak může skutečně každý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Komentáře

1 Jagos Jagos | 11. října 2016 v 10:28 | Reagovat

tak co, už jste vyzkoušeli zorbing- nafukovací koule?

http://www.happytimes.cz/zorb-fotbal/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama