Zapracujte na bříšku

18. července 2011 v 15:13 | Dieta |  Cvičení
Mít ploché břicho je snem mnoha z nás. Každá se prohlížíme se smutkem v očích před zrcadlem a toužíme se zbavit pneumatik v oblasti pasu. Jak na to?
Z trenérských zkušeností vím, že lidé mají často o svém břichu mylné představy. Výsledkem toho je špatná volba cviků, bolesti zad a nulový efekt," říká trenérka Zuzana Bičíková.
Nejčastější chyby a tvrzení o posilování břicha, které většina z nás bere jako pravdivý fakt, jsou: Čím více, tím lépe - pokud denně neudělám minimálně 100 až 200 "sklapovaček", můžu se rozloučit se svými sny o nádherně plochém bříšku. Omyl. Zejména při posilování břišních svalů platí pravidlo, že méně někdy znamená více, 10 správně provedených opakování má lepší efekt než 50 špatných. Je velice důležité dbát na správnou techniku provedení cviku a správné dýchání.
Břicho je rozdělené na vrchní a spodní - většina z nás si myslí, že se musí zaměřit pouze na spodní břicho, protože se tam ukládá nejvíce tuku. Břišní svaly (ty povrchové) jsou přitom pouze dva, a to přímý břišní sval a šikmé břišní svaly, anatomicky žádné spodní břicho neexistuje. Pokud se chcete zaměřit na nějakou část břicha, zkuste na ono místo položit své dlaně a tou částí zad, která je pod nimi, se mírně přitisknout k podložce. Při pohybu se potom na tuto oblast koncentrujte a cvik bude velice efektivní.
Když budu hodně posilovat břicho, zbavím se bolesti zad - jestli vás bolí záda, buďte naopak velice opatrní a dbejte na správnou techniku provedení cviku. Pokud si nejste jisti správností jeho provedení, raději požádejte o pomoc odborníka, abyste situaci ještě nezhoršili.

Jak správně cvičit:

Výchozí pozice - při posilování břicha je důležitá poloha, ze které cvičení zahájíte. Všeobecně platí toto: hlava je v prodloužení páteře a pohled očí směřuje ve všech pozicích stále dopředu, ramena a lopatky jsou stažené dolů; bedra by měla být téměř pořád v kontaktu s podložkou a bříško je vtažené dovnitř; hýžďové svaly jsou uvolněné.
Dýchání - by mělo být plynulé a pravidelné. Ve spodní fázi pohybu se nadechujeme nosem (svaly jsou protažené, ale nikoli uvolněné) a při zdvihu nahoru, kdy dochází ke kontrakci svalů, vydechujeme ústy. Vyvarujte se zadržování dechu.
Plynulost pohybu - dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se od podložky. Ramena, lopatky a hlavu držte stále ve vzduchu.
Počet opakování - pokud bude pohyb efektivní, pocítíte svaly už po 10-15 opakováních a tento počet si zvolte jako základní. Postupně můžete dojít na 20-25. Snažte se nejprve osvojit jeden či dva cviky, které opakujte 2-3x, teprve potom zařaďte cviky nové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 15:04 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama