Vyskákejte se z nudy

18. července 2011 v 15:16 | Dieta |  Cvičení
Také máte občas pocit, že byste kvůli přebytku energie vyskočili ze židle? Není lepší možnost než si opravdu zaskákat. Lekce jumpingu nadchnou každého, kdo potřebuje vybít stres a napětí, má rád pohyb a akci anebo si chce jen zavzpomínat na dětství a dovádění na trampolínách.
Bylo i vaším novoročním předsevzetím lépe pečovat o své zdraví, ale ještě jste se neodhodlali začít cvičit, protože vás pronásleduje vidina monotónního poskakování na lekcích aerobiku, nudných hodin v posilovně strávených spíše okukováním místních svalovců nebo zhuntovaných kotníků při pobíhání v parku? Zkuste nové aerobní cvičení, které vás pobaví, rozhýbe i unaví. Při jumpingu ze sebe vyskáčete špatnou náladu i přebytečná kila!

Nadopujte se dobrou náladou

Jumping je nový druh kolektivního aerobního cvičení, kdy pod dohledem školeného insturktora "poskakujete" v doprovodu hudby na minitrampolínách o rozměrech 98-122 cm. Trampolínky určené k jumpingu jsou opatřeny pevnými "madly", která vám trenér nastaví do požadované výšky. Madel se přidržujete při cvicích vyžadujících oporu, můžou sloužit ale i jako občasná podpora při ztrátě rovnováhy. Ve skutečnosti jde však především o velkou zábavu a legraci, při které se skutečně odreagujete a nadopujete tělo endorfiny.

Sprint na trampolíně

Během cvičení se střídají rychlé a pomalé poskoky, silové prvky i lehčí sprinty. Rozhodně nejde o bezduché poskakování na trampolíně, jak si možná člověk v první chvíli myslí. Na trampolíně lze výborně posilovat, balancovat a zapojit mnoho jiných prvků, které při běžném posilování nenajdou využití. Zbavujete se tak přebytečných tuků (za jednu hodinu jumpingu spálíte až 1500 kJ!) a zároveň zpevňujete a formujete postavu. Při dynamickém poskakování posilujete hlavně hluboké svaly zádové a břišní, svaly pánevního dna, svaly hýžďové a lýtkové. Součástí jumpingu je také balanční cvičení, kdy rozvíjíte svou obratnost a schopnost koordinace a zapojujete navíc i posturální svalstvo, za což by vás pochválil každý fyzioterapeut.

Trampolína tlumí nárazy

Aby nedocházelo ke svalové dysbalanci, je totiž zapotřebí posilovat jak svalstvo vykonávající pohyb, tak svalstvo posturální/stabilizační, které zajišťuje správné držení těla a oporu páteře. Jedině dosažením této rovnováhy bude vaše tělo fungovat tak, jak má, a vy se vyhnete různým bolestem zad a poruchám držení těla. Při poskakování zapojíte obě tyto skupiny, aniž byste to postřehla.
Trampolína navíc tlumí nárazy při poskocích a vy tak nezatěžujete klouby jako při běhu či jiných dynamických cvičeních. Funguje to podobně jako při cvičení na velkých míčích nebo bosu.

Kde si jumping zacvičíte?
www.jumping.cz
www.squashpark.cz

Základní pravidla jumpingu:

* Energii soustřeďte do nohou, protože zde jsou největší svalové skupiny, ve kterých se tuky nejefektivněji a nejrychleji spalují.
* Pravidelně a zhluboka dýchejte (okysličená krev aktivně působí na naše svaly, zvyšuje efektivnost jejich činnosti a napomáhá tím kvalitnějšímu procesu spalování tuků v našem těle).
* Pravidelně pijte (pokud možno iontové nápoje, které obsahují minerály a zajistí, že naše svaly zůstanou pružné a nežádoucí křeče se nedostaví ani následující den; tyto nápoje obsahují také cukr, který zajistí, že se nedostaneme do hypoglykemického stavu, tj. neudělá se nám nevolno, a jejich složkou je rovněž L-carnitin, který nám napomáhá lépe spalovat tuky).
* Nechte se motivovat instruktorem (zvýšíte tak svůj maximální výkon a můžete dosáhnout lepších výsledků, ať už je váš cíl jakýkoli).
* Zároveň si uvědomte, že jste zde sami za sebe a cvičte tak, aby vás to bavilo a cítili jste se dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama