Řekněte NE dietám!

18. července 2011 v 13:14 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Stále ještě některé čtenářky Diety sklouznou k držení diet. A pak se jen trápí a znovu se setkávají s jojo efektem. Jak překonat sama sebe a začít hubnout konečně správně?
Dotaz čtenářky:
Opět začínám s dietou. Ačkoli se mi to těžko přiznává, jsem chronická dietářka. A moje postava tak vypadá! Vždycky nasadím nějakou "zaručenou" dietu, shodím rychle, ale jakmile se vrátím k normálu, všechno naberu zpět a k tomu "získám" minimálně pět kilo ještě navrch. Tentokrát chci ale začít správn, protože sama na sobě cítím, že už není problém jen se vzhledem, ale také v mém těle. Jsem stále unavená, mám zvýšený krevní tlak, trpím nespavostí, a to není rozhodně všechno. Na co se v hubnutí zaměřit, abych hubla zdravě?
Monika
I když jsou v dnešní době pořád více a více moderní zdravý životní styl a kvalitní potraviny, stále se ještě najdou lidé, kteří nedají dopustit na dietu. Často jsou přesvědčeni, že je zrovna v jejich silách zhubnout pomocí diety navždy. Tak to ale není. Proč?

Diety, diety... a zase diety

Na světě existují tisíce diet, a když se do nich začtete, tak téměř všechny slibují rychlý úbytek váhy. Ale žádná už neslibuje, že takovým způsobem zhubnete natrvalo. To, že budete jíst méně, v nejhorším případě nic, a oddáte se hubnoucím koktejlům a polévkám, neřeší otázku: "Co bude potom, až skončím s dietou?" Proto je potřeba zapomenout na slovo dieta.

Pozůstatek z minulosti

Jak to, že po dietě více tloustneme? "Většina 'chronických dietářů' vlastně trénuje své tělo na efektivní používání mechanismu, který tisíce let chránil lidský rod před důsledky omezení živin v potravě a omezení pohybu v zimním období.
Stejně jako ostatní velcí savci i člověk na zimu přibíral kilogramy tuku a přes léto tuk pohybem a stravou s dostatkem ovoce, zeleniny, obilovin, ryb a bylinek zase ztrácel," vysvětluje doktorka Cajthamlová a ještě dodává: "Dietář si vyrábí 'zimu' hlavně tím, že sníží příjem potravy a nezvýší úroveň pohybu, většinou ovšem 'dohání' odepřenou potravu. V dietách často není vyvážený příjem živin a často zbytečně dominují živočišné tuky a tělo dostává hlavně vlákninu a tekutiny."

Daň z diet

Už se vám určitě stalo, že po dietě zjistíte, že máte zdravotní problémy. "Za takovýto 'režim' si tělo v době po dietě vybírá biologickou daň. Nejprve nabere zpět ztracenou aktivní hmotu a pak doplní tuky - a zároveň hormonálními a dalšími regulacemi ve tkáních, střevě a mozku zefektivní ukládání tuků a zabrání jejich odbourávání.
Tento efekt ještě posílí nepravidelné stravování, jedení hlavně navečer, vyloučení snídaní a/nebo obědů, případně nasazení vyčerpávajícího nesmyslného typu pohybu, na který tělo není zvyklé," říká doktorka.

Dejte vale dietám

Už víme, že diety nefungují a jen nám komplikují život. Jak z toho ven: "Nejprve si uvědomte, že dosavadní postup se NEOSVĚDČIL, takže je třeba se s ním jednou provždy rozloučit. Pak zrevidujte pravidelnost stravování, začněte snídat, zamýšlejte se nad složením své stravy (čtěte obaly potravin a nekupujte neznačené), nad celkovým množstvím potravy a jejích jednotlivých složek (únava a nedostatek energie značí NEDOSTATEK ENERGIE, jak prosté, milý Watsone!), uberte alkohol a živočišné tuky."

Hýbejte se!

Bez pohybu hubnutí nepůjde. Stále totiž platí, že k hubnutí je potřeba mít příjem energie menší než výdej.
"Přidejte KAŽDODENNÍ POHYB chůzí do schodů, dopřejte si časté plavání, případně jiný druh pohybu venku, a vytrvejte alespoň půl roku dělat tohle vše pravidelně a stále. Uvidíte, že si tělo pomalu začne na toto rozumné a laskavé zacházení zvykat a samo bude regulovat běžné děje a signalizaci - nastaví se rytmus 'hlášení se' o potravu, normální žízeň, běžné vyprazdňování, klidný spánek a návyk na pravidelný pohyb venku. A až nastane TATO fáze, tělo se postupně začne zbavovat stresu a nahromaděných zásob. Klesne krevní tlak, upraví se hormonální činnost, přestane dušnost a nadměrná únava po pohybu - a je to."

Pomalu, ale jistě

Hrozíte se, že hubnutí bude trvat celou věčnost? To určitě ne, ale rozhodně samotný proces hubnutí bude trvat déle než jeden týden nebo měsíc, a i po zhubnutí budete muset dodržovat zdravé zásady. "Co se vleče, neuteče. Raději pomalu, postupně a natrvalo než rychle - a na nic. Pusťte z hlavy 'kila' a všímejte si tvaru postavy a napětí pokožky i obrysu svalů.
Hubnutí nejsnáze poznáte v zrcadle - ne na váze. TVAR a rozměry, to je, oč tu běží. A zdravé návyky se nezískají nezdravými postupy," říká na konec MUDr. Kateřina Cajthamlová.

ptali jsme se MUDr. Kateřiny Cajthamlové, internistky www.cajthamlova.cz Tipy navíc:

* Jezte v klidu a v pohodlí.
* Déle kousejte.
* Jezte na jednom místě, ne v obýváku u televize.
* Rozeznávejte od sebe hlad a chuť.
* V zásadě můžete konzumovat všechno, to nezdravé však v malém množství a jen někdy.
* Zapomeňte na výtah, eskalátory a méně jezděte autem.
* Objevte cvičení, které vás baví - tančení nebo skákání, meditování či jízda na kole.
* Vyhýbejte se stresovým situacím.
* Plánujte si čas a nedejte prostor nudě, kterou byste vyplňovali jídlem.
* Jezte dopolosyta, pijte dopolopita.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama