Potravinová pyramida

18. července 2011 v 12:55 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Hledáte jednoduchou, ale účinnou pomůcku pro poskládání zdravého jídelníčku? Pak určitě prostudujte potravinovou pyramidu. Existuje jen jedna, anebo jich je víc? Která je ta správná pro vás?
* Níže popsaná pyramida je sestavena podle zkušeností PhDr. Ivy Málkové.
Potravinovou pyramidu sestavili odborníci na výživu, aby ulehčili výběr skladby jídelníčku pro lidi, kteří hubnou nebo se snaží pečovat o své zdraví správným výběrem potravin. Ovšem když si do internetových vyhledávačů zadáte slovní spojení "potravinová pyramida", vyjede vám velké množství obrázků.
"Důležité hlavně je, zda se jedná o pyramidu hubnoucí, nebo pro lidi, kteří nepotřebují hubnout," uvádí nás do problematiky PhDr. Iva Málková. Rozdíl je hlavně v prvním stupni, ve kterém jsou pro hubnoucí doporučovány zelenina, ovoce a kvalitní pitný režim. A o co tedy přesně jde? "V potravinové pyramidě jsou potraviny řazeny podle vhodnosti ke konzumaci v rámci každého patra. Potraviny umístěné v základně pyramidy jsou doporučovány jako ty, které by se měly jíst nejčastěji a v největším množství.
Směrem k vrcholu pyramidy by měli být lidé při výběru potravin z jednotlivých pater střídmější. Ve špici jsou umístěny potraviny, bez kterých se lze obejít, proto by se v jídelníčku měly objevovat jen výjimečně. Podívejme se nyní na jednotlivé potravinové kategorie blíže, " říká PhDr.
Málková.

4. patro

"Jezte omezeně a výjimečně."
Cukry, tuky (sladkosti, jídlo z fastfoodů, polotovary apod.)
Při hubnutí je dobré si nezakazovat žádnou potravinu, ale potraviny ze 4. patra jezte jen občas a v co nejmenším množství. Tuky preferujte rostlinné, vybírejte sladkosti s nižším glykemickým indexem.

3. patro

"Jezte opatrně."
Sacharidy (pečivo, vejce, uzeniny, luštěniny, brambory, rýže)
Potraviny s vyšším obsahem sacharidů a tuků je třeba jíst při redukci váhy omezeně. Pečivo omezte na 1-2 kousky za den, optimálně celozrnné, příloha by měla tvořit pouze čtvrtinu vašeho talíře, pokud uzeniny, pak libové.

2. patro

"Jezte přiměřeně."
Bílkoviny (ryby, drůbež, mléčné výrobky)
Při hubnutí je důležité přijímat dostatek bílkovin, které zasytí, přispívají k vyrovnané hladině cukru v krvi, jsou důležité pro zachování svalové hmoty apod. Je důležité vybírat živočišné bílkoviny, které nejsou vázány na velké množství tuků - a to splňuje libové maso, ryby, nízkotučné nebo polotučné mléčné výrobky.

1. patro

"Jezte neomezeně."
Zelenina, ovoce a voda
Při hubnutí můžete jíst v podstatě neomezeně zeleninu, která by měla být součástí každého jídla. Zelenina snižuje denzitu pokrmu, můžete tedy sníst při nižší energetické hodnotě větší objem, přijmete vlákninu a nebudete trpět hlady. Ovoce, které obsahuje více sacharidů, byste měli při hubnutí omezit na jednu porci za den (1 kousek, 1 misku apod.).

Vyvážená strava

Potravinová pyramida není braná jako striktní pravidlo, nýbrž jako pomůcka. "My klademe ještě důraz na to, že hubnutí či změna životního stylu není jen o jídle, ale i o psychice a pohybu," dodává Iva Málková. Je to jednodušší návod, jak nezanedbat správnou skladbu jídelníčku.
Pro hubnoucí se doporučuje 6000 kJ, kdy poměr živin je:
* 40 % denního energetického příjmu tvoří sacharidy
* 30 % denního energetického příjmu tvoří tuky
* 30 % denního energetického příjmu tvoří bílkoviny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama