Potravinová intolerance

18. července 2011 v 14:32 | Dieta |  Zdraví
Jak ji poznat a přelstít a co to ta potravinová intolerance vlastně je? "Potravinová intolerance je v podstatě neobvyklá reakce těla na určité potraviny, která se může projevit různými způsoby," uvádí nás do problému vedoucí Imunologické laboratoře Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou Milan Paulík.
Upravili jste si jídelníček v souladu s dietními zásadami, ale místo radosti ze shozených kilogramů řešíte další problémy? Možná patříte do početné 45% skupiny populace, která se vyznačuje intolerancí na určitou potravinu.
ptali jsme se RNDr. Milana Paulíka, CSc. vedoucího oddělení Imunologické laboratořewww.ftn.cz

Intolerance není alergie

K nejčastějším omylům, kromě podceňování příznaků, patří zaměňování potravinové intolerance s alergií. "Klasická alergie se projeví při styku s určitou potravinou (např. na arašídy nebo mořské plody), je charakteristická okamžitou a často silnou reakcí imunitního systému.
Obvykle se tyto příznaky objeví v průběhu několika minut po konzumaci," říká RNDr. Milan Paulík. "Potravinová intolerance se projevuje zcela jinak. Reakce organismu jsou opožděné a symptomy se mohou objevit až za několik dnů či za 2-3 týdny," vysvětluje lékař.

Proč je mi tak špatně?

Určit intoleranci na určitou potravinu není jednoduché. Diagnostiku komplikuje fakt, že ji může vyvolat jakákoli potravina (maso, ryby, ovoce, zelenina atd.), i to, že její příznaky mohou být velice různorodé. "Někteří lidé mohou trpět nesnesitelnými bolestmi hlavy, zatímco jiní trpí nadýmáním, migrénou, častou únavou nebo mají kožní či respirační potíže," říká Milan Paulík.

Všímejte si řeči těla

Při pátrání po špatné potravině se nejdřív zaměřte na signály těla, které se snaží dát najevo, když se mu nějaké jídlo nelíbí, a to často již v dětství.
Nechutnala vám jako dítěti nějaká potravina? Je pravděpodobné, že dnes na ni máte potravinovou intoleranci.
Patříte k lidem, kteří si libují v nadměrné konzumaci určité potraviny (jablek, banánů nebo třeba čokolády)? Pak ji omezte. Může to vést k tomu, že organismus si na ni "vyždímá" potřebné enzymy a přestane ji tolerovat.
Odborníci mluví i o psychosomatické intoleranci - averzi na potravinu spojenou se špatnou vzpomínkou.

Jsem intolerantní?

Jestli jste na sobě zpozorovali některé z výše uvedených reakcí na jídlo, a nejste si jistí, či skutečně jde o potravinovou intoleranci, pak je nejlepší dát se vyšetřit. "Samotné vyšetření je velmi jednoduché - stačí odběr krve ze žíly. Test se provádí v laboratoři a výsledek testu má tištěnou formu, ve které jsou barevně rozlišené potraviny způsobující potíže," říká doktor Paulík.
Pak je samozřejmě nutné vzdát se choulostivých potravin, a to na dobu nejméně 3 měsíců. "Po stanovení diagnózy a po odstranění problémů si mnozí lidé uvědomují, že byli mírným příznakům potravinové intolerance vystaveni celý život a kvalita života se jim hodně zvýší," říká lékař.

Nový výběr jídel

Když poznáme, co nám škodí, musíme přehodnotit svůj dosavadní jídelníček, což s vyloučením problémových potravin (třeba kravského mléka, obilí či vajec) může být docela náročné. Například když se zjistí, že jste přecitlivělí na mouku, měli byste se jí důsledně vyhýbat a myslet na všechny potraviny, ve kterých se nachází (pečivo, těstoviny, ale i omáčky, husté polévky apod.).
RNDr. Paulík proto radí vsadit na jistotu a vyhledat odbornou pomoc. "Odborník na stravu nebo dietolog vám může pomoci přehodnotit stravovací plán a identifikovat skupiny potravin, které by mohly ze stravovacího hlediska chybět nebo by mohly být omezující," říká o nově plánovaném jídelníčku a dodává: "Nejdůležitější je především jíst pestrou paletu jídel."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama