Nemoci z nadváhy

18. července 2011 v 14:27 | Dieta |  Zdraví
Pár kilo navíc nám většinou vadí spíše z estetického hlediska, ale nadváha nebo dokonce obezita mohou zapříčinit některé nemoci či zdravotní problémy, které mohou mít i velmi vážné následky a výrazně nám ovlivnit život.
ptali jsme se: MUDr. Ladislava Svobody, primáře Centra pro léčbu obezity ISCARE,www.iscare.cz

1. Neplodnost

"Jedná se o stav, kdy při pravidelném pohlavním životě nedochází po jednom roce k oplodnění. Příčiny jsou různé - kromě obezity i dlouhodobé používání antikoncepce, vyšší věk při prvním těhotenství, zhoršené životní prostředí, vyšší radiace. U obezity se často vyskytují i hormonální poruchy, které také mohou způsobovat problémy s otěhotněním. Vedou se spory, co je příčina a co následek."

2. Hypertenze

"Mnoho lidí s nadváhou má problémy s trvalým zvýšením krevního tlaku. Jde o hodnoty nad 140/90 (u diabetu a ledvinných chorob nad 130/80). Při neléčené hypertenzi dochází k výraznému zvýšení rizika cévních mozkových příhod a ke vzniku ischemické choroby srdeční. Kromě obezity se ale na vzniku hypertenze podílí i kouření, stres, diabetes a hyperlipidemie."

3. Dna

"Touto chorobou trpí asi 10 % obyvatel ČR - zajímavé je, že jde především o muže nad 40 let. Jedná se o zánět kloubů způsobený vysráženými krystaly kyseliny močové, které je v organismu přebytek. Nejdříve jsou postiženy malé klouby na dolních končetinách, které krutě bolí. Kromě obezity se na vzniku dny podílí nadměrná konzumace masa (hlavně vnitřností), špatný pitný režim, přemíra alkoholu a dědičnost."

4. Onemocnění kloubů

"Při obezitě jsou přetíženy nosné klouby, postupně se snižuje výška kloubních chrupavek a vyvíjí se artróza. Velké bolesti omezují pohyblivost a nemocní se ocitají v bludném kruhu přibývání váhy a zhoršování bolestí. Ani náhrady kloubů nepřinášejí trvalé řešení, protože při velké obezitě záhy dochází k jejich uvolňování."

5. Cukrovka

"Skoro každý desátý člověk v ČR trpí cukrovkou. Alarmující je, že minimálně 2 % o své nemoci ani nevědí. Neléčená cukrovka přitom vyúsťuje ve slepotu, ischemii dolních končetin a chronické selhávání ledvin. Cukrovka II. typu se vyskytuje v západních zemích z 80-90 % právě u lidí s nadváhou a obezitou."

6. Hyperlipidemie

"Jedná se o zvýšenou hladinu krevních tuků. Velmi důležitý z nich je cholesterol. Zvýšení tzv. LDL-cholesterolu vyvolává aterosklerózu, při které se ukládá v tepenném řečišti a ucpává ho.
Výsledkem pak je ischemická choroba srdce, mozku, ledvin a dolních končetin. Hyperlipidemie je velmi častým laboratorním nálezem u obezity hlavně mužského typu s tukem v dutině břišní."

7. Dušnost

"Jedná se o dechové potíže provázené zvýšeným dýchacím úsilím. Při obezitě jde o chronické obtíže způsobené hlavně výrazným zmnožením nitrobřišního tuku a zvýšeným postavením bránic, tím dochází ke zmenšení dýchacích pohybů plic. Prvním stupněm je dušnost námahová, postupně však i dušnost klidová."

8. Onemocnění žlučníku

"Jedná se převážně o tvorbu žlučových kamenů, které dráždí stěnu žlučníku a mohou zablokovat pohyb žluči, vzniká pak typická žlučová kolika. Pokud dojde k blokádě na velkých žlučových cestách, dochází ke žloutence. Odstranění žlučníku je nejčastější operací. Kromě obezity se na vzniku žlučových kamenů podílí i nesprávný pitný režim, hypercholesterolemie a dědičnost. Ženy jsou cholecystolitiázou postiženy 2-3x častěji než muži."

9. Zvýšené riziko rakoviny

"Signifikantně vyšší výskyt u obézních pacientů je potvrzen u maligních nádorů ledvin, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku, u žen ještě prsu, vaječníků a děložního čípku, u mužů pak prostaty. Je třeba důsledné sledování a vyšetřování, které však u výrazně obézních bývá limitováno například nosností a průměrem vyšetřovacích přístrojů (CT, magnetická rezonance) i dosahem (sonografie, rtg)."

10. Deprese

"Jedná se o deprese endogenní (způsobené vlastním mozkem), ale převládají především deprese způsobené vlivem okolí. Deprese se prohlubují s opakovanými neúspěchy při hubnutí a odpovědí bývá přejídání."

11. Střevní potíže

"Při obezitě (v důsledku nedostatku vlákniny v potravě a naopak přebytku tuků a cukrů spolu s nedostatečným pitným režimem) je pravidlem zácpa. Ta je vyvolávajícím faktorem dalších potíží, například hemoroidů a divertikulární nemoci tlustého střeva."

12. Nespavost a chrápání

"Chrápání postihuje asi 30 % lidí, ale u obézních je podstatně častější a intenzivnější. Obézní lidé trpí i syndromem spánkové apnoe, který vzniká povolením svalů jazyka a krku během hlubokého spánku, tím dojde k uzávěru dýchacích cest a pacient se musí částečně probudit, aby se mohl nadechnout. Takový spánek neosvěží, přes den je člověk nevýkonný a usíná."

13. Jaterní steatóza

"Jedná se o střádání tuku v jaterních buňkách. U obézních je výrazná nabídka tuků v krvi a jaterní buňky ho kumulují. Játra se stávají křehkými, zvětšují se a mohou bránit v pohybové aktivitě. Steatóza se může vyvíjet i ve fibrózu - zmnožuje se vazivo na úkor funkčních buněk."

14. Kýly

"Zvýšením nitrobřišního tlaku hlavně u mužského typu obezity 'jablko' se zvyšuje riziko tvorby kýl. Kromě obvyklých míst (třísla, pupek) bývají časté i kýly brániční, při kterých se dostává horní část žaludku nad bránici, dojde k porušení jícnového svěrače a vzniká pálení žáhy s vracením žaludečního obsahu."
Víte že, tvrzení, že obézní člověk je šťastný, je velký mýtus? Obézní lidé se velmi často potýkají s nemocemi a depresemi z četných neúspěchů při hubnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama