Mýtus č. 9: Už si nikdy nepochutnám

18. července 2011 v 18:35 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Vyvolává ve vás slovo "dieta" paniku a pocit, že už NIKDY se dobře nenajíte a až do konce života si budete muset odpírat? Pak si přečtěte, co si o tomto mýtu myslí uznávaná dietoložka MUDr. Kateřina Cajthamlová.
S touto obavou do mé ordinace vchází určitě nejméně polovina pacientů, kteří se na mě obracejí s problémem nadváhy a kil navíc. Nejprve je však třeba si ujasnit, co to znamená "pořádně se najíst". Pro většinu lidí, které trápí obezita, to představuje asi následující scénář.

Slaná varianta:

1. Žádná snídaně (po ránu nemám hlad, tak si dám jen kafe).
2. Žádná svačina (v práci nemám čas, tak jím až někdy po jedné) nebo polévka z pytlíku.
3. Půlhodinový, zhltnutý oběd - v lepším případě "hotovka" - svíčková s polovinou knedlíků, bez polévky, ale zato s pivem anebo - v horším případě -"zeleninový salát" nebo těstoviny s kečupem, případně salámová pizza, u podnikatelů oblíbený "mekáč" či smažák s hranolky a nealko pivem či slazenou minerálkou.
4. Žádná svačina (není čas), případně pečený párek s hranolky u stánku.
5. K večeři "nějaké pořádné maso po tom celodenním maratonu" - tedy párky s hořčicí, případně vepřová krkovice s knedlíkem a se zelím a 2-3 piva v mužské variantě, u žen "po páté už nic" či k večeři bramborák se slaninou nebo rybičky z konzervy "jen tak".
6. Uzobávání - hrst (tedy půl pytlíku) solených oříšků, brambůrky, tyčinky atd. 7. Při probuzení v noci "výběr z lednice" -tedy zbytky od večeře (bod 5), případně prášek na spaní a hlt slivovice.

Sladká varianta

1. K snídani ochucený (tedy marmeládový) jogurt nebo slazené pražené "fit" müsli a odtučněné krabicové mléko, případně croissant s čokoládou a syrovátka.
2. K svačině půl kila melounu, případně čtvrt kila hroznového vína.
3. K obědu půl dětské porce nudlí s mákem, cukrem a dobře omaštěné v závodní či školní jídelně - samozřejmě bez polévky nebo samotná polévka a k tomu slazená minerálka nebo koncentrovaný džus.
4. Odpoledne - "to jde na mě hlad" -2-3 müsli tyčinky polévané čokoládou a slazené glukózovým sirupem, sušenky polomáčené nebo instantní káva s mlékem, pak opět instantní káva s mlékem, ještě jedna instantní káva s mlékem, ta opravdu poslední instantní káva s mlékem…
5. K večeři kynuté knedlíky s cukrem a povidly nebo palačinky s nuttelou nebo chleba s máslem a marmeládou, případně krupičná kaše.
6. K TV "na zahnání hladu" litr vínka, zmrzlina s oplatkou nebo čokoláda.
Případně kombinace obojího. Přijde vám to přehnané nebo jen opravdu výjimečné? Nenechte se mýlit. Tímto způsobem se s větší či menší pravděpodobností stravuje mnoho z nás.

Oběd má mít tři chody

Takto se opravdu nenajíte, chcete-li jíst zdravě. Chce to více ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb, kvalitního libového masa, neobvyklých příloh typu pohanka, divoká rýže či kuskus, k snídani ovesné vločky, sázená vejce, kvalitní šunka a celozrnný chléb, k obědu alespoň tři chody - polévka jako ten "grunt", který už znaly naše babičky.

Čas není vše

Důležité je přidat také pohyb. Na ten totiž není čas (a ani síla a energie), přestože si myslíte, že konzumací výhradně polotovarů čas ušetříte. To nejjednodušší je přece nesportovat a nejíst. Na co vlastně šetříte čas? Na přemýšlení o tom, jak strašně vypadám a na co nesmím nikdy pomyslet - viz slaná či sladká varianta dne. Co spíše přemýšlet nad tím, co a jak změnit?

Ptali jsme se: Kateřiny Cajthamlové, dietoložky a internistky

Víte že…
…tím, že si koupíte proteiny a vitaminy v prášku, možná ušetříte čas, ale může se to vymstít na vašem zdraví?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama