Mýtus č. 10: Když budu držet dietu, zaručeně zhubnu

18. července 2011 v 13:21 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Bez diety nezhubnu a naopak - dieta je zárukou krásné postavy. Opravdu bez diety nelze zhubnout? Jak to s tímto dietním mýtem ve skutečnosti je, vám prozradí MUDr. Kateřina Cajthamlová.
V našem životě a v medicíně obzvlášť není "zaručeno" absolutně nic. Je ale pravda, že pokud budete držet "nějakou" dietu, tak pravděpodobně o něco zhubnete.
To ale platí pouze za splnění těchto podmínek:
1. Budete držet dietu dostatečně dlouho na to, aby to tělo zaznamenalo.
2. Jde o dietu redukční (toto nesplňují například ty diety, které jsou určeny na přibrání - například svalové hmoty, případně se jedná o "dietu" výkrmnou, pro rostoucí děti a podobně).
3. Nezáleží vám příliš na tom, co zhubnete (to "něco" totiž může být voda či aktivní hmota - a to na váze neodlišíte).

Hladověním nezhubnete na dlouho

Pokud vám stačí jen "zhubnout kila", můžete přestat na pár dní jíst, omezit pití a zhubnete skoro zaručeně (nejspíše však jen vodu a část aktivní hmoty, tuk může zůstat nedotčen).
Co těchto pár dní hladovění udělá s vaším organismem, je druhá otázka. Záleží především na věku, adaptaci na hladovění, zdravotním stavu, předchozích "dietních" pokusech a na tom, zda máte, nebo nemáte zvýšenou míru stresu. To všechno ovlivňuje množství kilogramů, o které zhubnete, nebo nezhubnete. Další neznámou je, jak dlouho vám tento úbytek váhy vydrží a zda konečným důsledkem nebude spíše jojo efekt.

Pro každého něco jiného

Pokud však chcete skutečně zhubnout a úbytek váhy si udržet, je třeba respektovat vaši individuální situaci.
A tomu přizpůsobit i dietní jídelníček. Dieta, kterou chcete držet, musí brát v potaz váš věk, výšku, hmotnost, pohlaví, zdravotní stav, pohybové aktivity a psychické zatížení i denní režim. Bez znalosti zdravotního stavu (laboratoř, léky, množství svalstva a tuku, objem břicha, psychický stav a zatížení), dosavadního stravování (dietní pokusy, rozložení denních jídel, mlsání, vegetariánství, konzumace alkoholu, pravidelnost, znalost vaření apod.), rozvržení aktivit během dne, doby, kterou věnujete chůzi, běhu, aerobním aktivitám, posilování, profesi a rodině, nelze nikdy přesně říci, o kolik a co při jaké stravě vlastně zhubnete a jak se to na vás "podepíše".

Napravte své tělo

Hubnutí je v podstatě jako opravování auta. Jednoduchá pravidla "opraváře" čehokoli jsou tato:
1. JE to, co chceš opravit, opravdu pokažené?
2. Co a jak ještě funguje DOBŘE?
3. Co nefunguje a PROČ?
4. Jak DLOUHO je to pokažené?
5. Kdo to už zkoušel opravit a S JAKÝM VÝSLEDKEM?
Pokud sami sebe "pasujete" na opraváře svého těla a pustíte se do smysluplné opravy (například je nesmysl "držet dietu", když vám chybí hlavně pohyb), výsledek vás přesvědčí, zda je, či není třeba konzultace odborníka.
A pamatujte si: Práce kvapná málo platná! Zaručené je jen to, na co opravář vystaví záruku - zárukou zdravého hubnutí je váš zdravý rozum.
Ptali jsme se: Kateřiny Cajthamlové, dietoložky a internistky
***
Víte že…zdravé hubnutí musí respektovat především vás jako individualitu? To znamená, že to, co funguje u kamarádek, nemusí zaručeně pasovat na vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama