Jak si vybrat odborníka?

18. července 2011 v 18:38 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Někdy stačí jen pevná vůle, odhodlání, pár dobrých rad a kila jdou dolů v podstatě sama. Jindy ale potřebujeme, aby nad námi někdo držel ochrannou, ale zároveň pevnou ruku a s hubnutím nám pomohl. Koho si ale vybrat? Dietologa, nebo nutričního poradce? Je v tom nějaký rozdíl?

Dietolog nebo obezitolog

Dietolog, popřípadě obezitolog, má ze všech uvedených profesí nejvyšší vzdělání, a tím pádem i kvalifikaci.
Za obezitologa nebo dietologa se může prohlásit pouze vystudovaný lékař s ukončeným vzděláním na lékařské fakultě, který má specializaci právě pro daný obor. Dietologie se často zaměňuje s diabetologií, což je však obor zaměřený výhradně na léčbu diabetu a s ním spojenou dietu. Na jednotlivých lékařských fakultách existují různé studijní obory, které se výživě člověka věnují větší či menší mírou, nejvíce zkušeností však lékař získává až přímo v praxi.
Lékař-obezitolog se stará o pacienty především ambulantně. Zjistí jejich dosavadní dietní návyky, osobní a rodinné vlivy na stravování a životní styl. Současně také může provést vyšetření hladiny důležitých látek a hormonů v těle. Podle výsledků pak může sestavit konkrétní jídelníček.
Dietolog pak následně spolupracuje s pacientem na porozumění a uplatnění vhodného stravování v běžném životě.

Tip Diety!

MUDr. Dalibor Zeman, www.nutrivia.cz Centrum pro léčbu obezity a miniinvazivní chirurgii Iscare, www.iscare.cz

Nutriční asistent nebo terapeut

Nutriční asistent má středoškolské vzdělání zakončené maturitou, nutriční terapeut musel studovat ještě následující tři roky na vyšší odborné škole a studium zakončit absolutoriem. Jejich činnost je však velmi podobná.
Můžete se s nimi setkat ve zdravotnictví na pozicích bývalých dietních sester nebo v poradnách zdravé výživy ve veřejném i soukromém sektoru.
Na rozdíl od lékařů - dietologů či obezitologů - nemohou předepisovat léky, ale díky své praxi, kterou museli absolvovat ještě při studiu, se velmi dobře orientují v problematice výživy a stravování celkově. Pomohou vám sestavit správný jídelníček, doporučí vhodné úpravy potravin a spočítají energetickou a nutriční hodnotu jídel.

Tip Diety!

Wellnessia centrum péče,
www.hubnuti.org Flora, www.flora.cz

Výživový poradce

Výživovým poradcem může být v podstatě kdokoli, i bez jakéhokoli vzdělání nebo alespoň diplomu. Proto pozor, pokud o sobě někdo prohlašuje, že je zkušený výživový poradce, ptejte se ho na vzdělání a zkušenosti. Bude-li vám říkat, že má zkušeností z osobního života habaděj a více není potřeba, běžte raději o dům dál.
Je možné, že jde opravdu o člověka, který má načteno spoustu knih o výživě, x let zkušeností se sebou samým, ale nikdo vám nezaručí, že jeho rady jsou pro zdraví neškodné a nemohou vám ublížit. Zvlášť pokud jste v oblasti zdravé výživy opravdoví nováčci nebo máte zdravotní problémy, zvolte raději někoho důvěryhodnějšího.
Přesto nelze výživové poradce zavrhovat obecně, mnozí z nich jsou zkušení a velmi dobří odborníci, kteří však získali vzdělání na jiných než zdravotních nebo lékařských školách. Nejlepší je ptát se na reference a zkušenost jiných klientů a podle toho se rozhodnout.

Tip Diety!

Seznam výživových poradců, www.vyzivovi-poradci.cz Wellness studio Janico, www.janico.cz

Osobní kouč

Teoretické znalosti toho, co byste měli a naopak neměli jíst a pít, máte velmi dobré, ale chybí vám to správné popostrčení nebo dohled a kontrola, díky které budete méně hřešit? Nebo víte, že váš problém je spíše "v hlavě" než v jídle? Potom vám může pomoci osobní kouč nebo psycholog se zkušeností s klienty s nadváhou. Ti se kromě stravovacích příčin nadváhy zabývají také psychickými problémy a vztahy, které k obezitě často vedou.
Není vůbec výjimkou, že když se odhalí a začne řešit hlavní osobnostní, pracovní nebo vztahový problém, člověk sám od sebe přestane řešit své starosti jídlem a přejídáním a hubne.
Máte-li proto dojem, že jíte především z deprese, nudy nebo smutku, zvolte první cestu právě tímto směrem.

Tip Diety!

Bc. Lenka Černá, www.mujkouc.cz MUDr. Mgr. Erika Matějková, www.psychoterapie.cz
…o pomoc můžete žádat jak při osobní konzultaci, tak i na skupinových sezeních či kurzech hubnutí, kde se to odborníky na hubnutí jen hemží?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama