Fobie z jídla

18. července 2011 v 18:46 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Zhubli jste a teď se bojíte cokoli sníst, abyste nepřibrali? Pak jde o fobii podobnou strachu třeba z pavouků. Jenže jídlo k životu patří a strach z něj nám může přivodit různé problémy. Od odmítání jídla až po zvláštní stravovací návyky.
ptali jsme se
PhDr. Zdeňky Sládečkové, psycholožky a zakladatelky Klubu Diana, www.klub-diana.cz
Nikdy jsem si nemyslela, že jsem anorektička nebo bulimička, ale přesto vím, že mám problém s jídlem. Bojím se ho, mám z jídla strach!" přiznává v jedné z internetových diskusí slečna pod přezdívkou Štístko. "Všechno začalo už na základní škole, kdy mě kamarádka vytáhla na aerobik, který mě doslova uchvátil.
Spolu s tím začalo i omezování v jídle a zákaz čehokoli po 17. hodině. Stále jsem cvičila a hubla víc a víc. Když jsem dosáhla své vysněné váhy, která začínala číslicí čtyři, a z kalhot mi vykukovaly kyčelní kosti, byla jsem konečně šťastná.
Spolu s tukem mi však vymizela také menstruace a já musela brát léky na její obnovení. Měla jsem příšerný strach z toho, že ztloustnu, a čím víc jsem se bála, tím více jsem byla nervózní a ve stresu. Přejídání a následné pokusy o zvracení na sebe nenechaly dlouho čekat.
Zvracet mi však (naštěstí) nikdy nešlo. Z kolotoče přejídání a hladovění mě vysvobodil až přesně rozepsaný jídelníček od dietologa, při kterém jsem si váhu držela a netloustla ani nehubla. V čem je tedy problém? Bojím se sníst cokoli jiného nebo jen o trochu víc, než je v jídelníčku! Mám strach, že jakmile sním o půlku jablka víc, přiberu nebo se budu cítit přejedená.
Jím jen proto, že vím, že musím, ale spíše než radost a potěšení je pro mne jídlo noční můrou a strašákem. Ráda bych si zase vychutnala oběd s rodinou nebo zašla s kamarádkami do cukrárny, ale nedokážu to… Nedokážu jíst jinak, než je napsáno v týdenním rozpise, a už vůbec neumím poslouchat potřeby a pocity vlastního těla. Tedy reagovat na hlad, nasycení, chuť nebo plný žaludek."

Fobie, nebo "jen" strach?

Možná na první pohled nepochopitelný příběh, o kterém by jen málokdo tvrdil, že je v něm nějaký problém. Pouze člověk, který se sám u sebe setkal s poruchou příjmu potravy nebo "jen" obyčejným strachem z určitých potravin, ví, jak je tento problém nepříjemný, svazující a lékař by ještě určitě dodal nezdravý. "Fobie je odborný název pro nepřekonatelný strach z nějaké skutečnosti.
'Fobie z jídla' je patologický symptom typický pouze pro anorexii a další poruchu příjmu potravy - orthorexii (posedlost zdravou výživou). Nic dalšího nelze označovat za fobii, ale za větší nebo menší strach. Hned po anorexii doprovází největší trýznivé strachy z jídla všechny poruchy příjmu potravy (PPP). Patří k nim především strach z nepřiměřeného množství jídla při konzumaci.
I u zdravých jedinců se vyskytuje strach z jídla často jakožto strach ze ztloustnutí, z nedodržení dietních pravidel, nebo naopak při striktním dodržování redukční diety strach sníst cokoli mimo přísný režim," vysvětluje psycholožka Zdeňka Sládečková, která se již mnoho let zabývá psychikou hubnoucích.

Bludný kruh

Strach z jídla bývá pouze jedním z komplexů negativních duševních pocitů, které můžeme vnímat směrem k jídlu. Dalšími jsou např. nejistota a úzkost. Paradoxem je, že strach a další pocity způsobují často střídání fáze dokonalého dodržování redukčního programu s fází bez jakéhokoli omezování.
Pak se psychika vzpamatuje a naplní se pocity viny a strachu, které jsou řešeny opět přísnou dietou. To je samozřejmě bludný kruh projevující se jako jojo efekt.

Vnitřní nejistota vs. vztah k jídlu

Strach jakožto osobní emoce a jeho velikost a síla závisí na struktuře naší psychiky. "Psychologicky jsme určováni především svými rodiči a jejich výchovným působením. Od rodičů potřebuje dětská psychika především obrovské porce lásky, bezpodmínečného přijímání, jistoty a bezpečí domova, pochopení i porozumění atd.
Pokud rodiče dítě psychicky podporují a vedou k odvaze i k víře a důvěře v sebe, vyrůstá z dítěte silná osobnost, která se nebojí ani svého strachu. Pokud je však v dětství psychické posilování nedostatečné, přísné či kritické, hrozí, že celý život prožijeme ve strachu, vnitřní nejistotě a úzkosti.
Pak si jídlo, tedy výživu tělesnou, mnohdy pleteme a užíváme ho jako posilu duševní, náhradu za mateřské polaskání či otcovské ubezpečení, za kamaráda v osamocenosti i smutku, náhradu za štěstí," říká Zdeňka Sládečková.

Víte že…
…mezi další negativní pocity provázející strach z jídla patří slabá vůle, deprese, hněv, zoufalství či bezmoc jídlu čelit nebo ho kontrolovat a omezovat?

7 kroků k vyléčení strachu z jídla:
1. Na začátku je důležité uvědomit si, že máme vyřešit. problém a že máme hned několik možností, jak ho
2. Ideální je kombinace psychologického přístupu a rad od výživového poradce. Jen samotný dietolog než tělesnou. nestačí, protože jde o záležitost spíše psychickou
3. Postupuje se krok za krokem a do jídelníčku nejedl nebo se jich bál. se postupně zařazují i potraviny, které člověk dříve
4. Stačí jedna "nová" potravina týdně.
5. Důležité je však na tento problém nerezignovat a neskončit u stereotypního jídelníčku složeného jen z určitých potravin. Tím by se vše jen udržovalo, a navíc to není ani zdravé pro organismus, protože mu pak chybějí některé vitaminy a minerály, popřípadě i další živiny.
6. Máte-li strach z toho, že ztloustnete, jezte opravdu miniaturní porce, ale často, a zkuste mít každý den jídelníček alespoň trochu jiný.
7. Uvidíte, že už po několika týdnech se budete cítit nejen lépe, ale také váš strach z jídla bude menší a možná dokonce několik kilogramů zhubnete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama