Dieta v krabičce: zázrak, nebo dobrý byznys?

18. července 2011 v 12:48 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Krabičková dieta je hit současné doby. Hubnou díky ní celebrity a možná i vaši kolegové v práci. Je to skutečně takový zázrak, Jak se povídá? A pomůže zhubnout také vám?
Je pondělí ráno a kdosi zvoní. Za dveřmi stojí kurýr s taškou plnou krabiček, ve které jsou jídla na celý den - snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Jejich skladba je ušitá na míru vašemu přání. Můžete být diabetička, vegetariánka, sportovkyně nebo se potýkat s celiakií… to vše jídelníček zohledňuje. Vybraná jídla si postupně ohříváte v mikrovlnné troubě.
Co se týká stravování, máte ten den vystaráno: nemusíte si chystat svačinu ani odbíhat od rozdělené práce k automatu se sladkostmi (!) nebo do nejbližších potravin, kde šilhajíc hlady berete do ruky rohlík a tatranky, taktéž odpadají návštěvy supermarketu, vaření. V úterý se to celé opakuje. S tím rozdílem, že jídlo si necháte dovézt třeba do práce nebo do fitness centra.
Je jenom na vás, kam který den chcete jídlo dodat a jak dlouho bude tuto formu stravování využívat. Minimální - takzvaná zkušební - doba krabičkové diety je u většiny firem týden, přičemž u některých si lze objednat menu i na víkend. Protože doprava cenu krabičkové diety zvyšuje, lze si samozřejmě jídlo vyzvedávat i osobně. Možnosti jsou obrovské - záleží na tom, co vám vyhovuje a také kolik jste ochotná za to celé zaplatit.

Nemám čas

Krabičkové diety se staly populárními zejména díky své jednoduchosti. Objednáte si je a nemusíte dále přemýšlet o tom, co jíst či nejíst, jaké potraviny si nakoupit, jak je upravovat. V tom všem je kouzlo, ale i kámen úrazu - ale o tom později. Ze začátku si je objednávali hlavně celebrity, manažeři, manažerky, majitelé společností, lékaři, právníci, zkrátka časově velmi vytížení lidé. Nyní však společnostem zabývajícím se tímto byznysem přibývají klienti také z řad úřednických profesí nebo maminek na mateřské. "Více než šedesát procent našich klientů tvoří ženy. Věkové složení odpovídá skupině třicet plus, ale ani senioři u nás nejsou výjimkou.
Většina klientů využívá našich služeb po dobu tří až čtyř měsíců. Stále častěji se však stává, že natolik oceňují flexibilitu a pohodovost našich stravovacích služeb, že po zredukování přebytečných kilogramů přecházejí na krabičky se standardní energetickou hodnotou," říká Martin Gruber, jednatel společnosti I Feel Well nabízející program Dieta v pohodě. Co se týká druhů krabičkových diet, má jich firma několik: Classic s běžnými jídly, Gurmán s vybraným jídelníčkem a tři speciální diety pro diabetiky, vegetariány a pro lidi s intolerancí lepku. V rámci dalšího programu ušije klientům jídelníček přímo na míru podle typu jejich metabolismu a nabízí pochopitelně i balíčky pro ty, kteří už optimální váhu mají, jen si ji chtějí udržet a nezatěžovat se přitom žádnými starostmi.

Na co se připravit?

Krabičkovou dietu nabízí na českém trhu řada firem. Jako první přišla s tímto nápadem společnosti NutriCare. Tu založil před lety Jaroslav Vavřina pro svoji manželku, které se nedařilo po porodu zhubnout. Než firmu rozjel, vyzkoušel krabičkovou dietu mezi svými známými a přáteli. Fungovala. Začít s krabičkovou dietou je docela prosté. U většiny firem to funguje víceméně podobně: kliknete na internet a vyplníte jednoduchý dotazník, ze kterého se ihned dozvíte hodnotu tzv. Body Mass Indexu, u některých společností pak také doporučený denní příjem a především co a jak dál. dieta se hodí pro všechny. Na své si přijdou i diabetici či celiaci!
Například u firmy I Feel Well máte možnost využít konzultace s nutričním terapeutem -a to buď on-line, nebo osobně. "Této varianty využívají obvykle lidé s velkou nadváhou nebo trpící závažnějšími zdravotními problémy. Většina klientů volí cestu, že zavolají nebo si po internetu rovnou objednají svoji vybranou verzi jídelníčku.
Ve všech případech jim však ještě volají zaměstnanci společnosti, aby si upřesnili důležité informace: zdá má klient nějaké speciální požadavky, co se týká potravin - které potraviny jí a které nejí nebo zda nemá na některé potraviny alergii a podobně," vysvětluje Martin Gruber. Konzultace s nutričním terapeutem není vůbec zbytečná. Zdaleka totiž nejde jenom o to objednat si krabičku a zaměřit se na poměr mezi energetickým výdejem a příjmem, tedy počet kilojoulů, které můžete za den zkonzumovat. Jídelníček by měl zohlednit i glykemický index potravin, množství bílkovin, abyste neztrácela svaly, a samozřejmě čerstvost potravin plus vaše chutě.

Kolik můžu zkonzumovat?

Když je krabičkových diet na trhu taková spousta, jak poznáte tu opravdu kvalitní? "Krabičková dieta při hubnutí by vám měla zajistit asi 5000 kJ u žen a zhruba 6000 kJ u mužů," říká psycholožka a odbornice na výživu Erika Matějková a dodává: "Dále by měla zohlednit dostatek bílkovin, a to přibližně jeden gram na kilogram vaší hmotnosti, a pochopitelně dostatečný příjem vitaminů a vlákniny." Přípravou stravovacích jídelníčků se například u firmy I Feel Well zabývá tým odborníků z Centra preventivní medicíny v čele s primářem René Vlasákem. "Jsou sestavené tak, aby poskytovaly denně 1-2 gramy bílkovin na kilogram ideální hmotnosti a přitom se množství tuků za den pohybovalo v rozmezí 30-35 % energetických procent.
Samozřejmě se jedná o zdravé druhy tuků," tvrdí Martin Gruber. Odborníci dbají rovněž na glykemický idex potravin v jídelníčku. Proto volí sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem, aby nedocházelo brzy k pocitům hladu. Každý den obsahují jídla zeleninu nebo v menší míře ovoce. Sluší se dodat, že brněnský Institut kompliment, který se zaměřuje na redukci váhy pod vedením odborných poradců, nedávno upozornil na skutečnost, že u některých krabičkových diet je denní příjem energie snížen až na 4400 kJ. V tom případě však může docházet k podvýživě organismu. Tělo se "naprogramuje" na nízký příjem energie a po ukončení diety se může dostavit známý jojo efet. I proto je důležité v případě vašeho zájmu volit mezi firmami opravdu pečlivě.

Příprava jídla

Firma I Feel Well si zakládá na tom, že jídlo musí být hlavně čerstvé. Zeleninu, místní ovoce a maso nakupuje u soukromníků, na nákupy jezdí také do Rakouska. Nic se nezamrazuje a firma nikdy nerozváží jídlo na několik dnů dopředu. Krabičky se připravují vždycky pouhý den předem. To znamená, že v pondělí odpoledne se navaří na úterý, v úterý na středu a tak dále… Když je jídlo hotové, "nakrabičkuje" se a rozváží se do distribučních míst.
Část jídel se rozveze ještě večer, zbytek ráno. Vše se převáží a skladuje v chladu. Vaří se v kuchyni mimo Prahu, která je vybavena speciálními stroji -například parním konvektomatem, který připomíná velkou ledničku s prosklenými dveřmi, v němž je možné vařit téměř bez tuku. Pokrm neztrácí hmotnost, čerstvost, barvu a velké množství minerálních látek a vitaminů jako při běžném vaření ve vodě, dušení, neřkuli smažení. Do výbavy takového stroje patří také teplotní sonda měřící aktuální teplotu v jádru potraviny. Tyto a další hodnoty jsou důležité pro kontrolu kritických bodů, kdy by mohlo dojít k porušení nezávadnosti potravin.

Kolik a jak zhubnete?

Kláře je čtyřiatřicet a krabičkovou dietu využívá už více než dva měsíce. "První měsíc jsem zhubla pět kilogramů, druhý necelé čtyři. K optimu mi zbývá shodit ještě tři kila. Toho doufám dosáhnu během několika týdnů," říká. Kromě krabičkové diety pochopitelně nejí nic jiného, pije hlavně vodu z kohoutku a neslazené čaje. Výsledky hubnutí jsou individuální, obecně však firmy uvádějí, že ženy zhubnou v průměru 3-4 kilogramy měsíčně, muži pak ještě o kilogram víc.
Psycholožka a odbornice na výživu Erika Matějková nepopírá, že lidé spoléhající na krabičkovou dietu skutečně zhubnou. Se zdravou redukční výživou to však často nemá mnoho společného. "Cílem dietního režimu je nejen snížit váhu, ale také poznat způsob, jak si ji udržím. To znamená, že musím vědět, jak mám správně poskládat příjem sacharidů, bílkovin, tuků a kilojoulů vůbec. Bohužel v tom mi krabičková dieta moc nepomůže.
S velkou pravděpodobností se tak po jejím skončení znovu vrátím ke svým původním návykům a váha bude brzy zpátky," upozorňuje. Zatímco při hubnutí s krabičkami řešíte pouze důsledek, při hubnutí svépomocí (pod dohledem výživového poradce) se naopak klade velký důraz na příčiny a na to, abyste o jídle začala přemýšlet - naučíte se, jaké potraviny nakupovat, jak je kombinovat a tepelně i mechanicky upravovat. Tyto znalosti vám pak zůstanou i po ukončení redukčního režimu. Příznivci krabičkové diety však oponují, že když už nic jiného, tento způsob stravování donutí člověka minimálně optimalizovat porce. A i to je pro někoho velký posun správným směrem… Navíc "lepší" firmy vám po skončení diety poskytnou rady, jak se stravovat, dodají recepty na jednoduchá a nutričně vyvážená jídla, můžete využít rad výživového poradce nebo trenéra a nechat si sestavit individuální pohybový plán.

Proč Tolik peněz?!

"Zrovna minulý pátek jsem potkala v obchodě paní, která chtěla vyměnit kalhoty za menší velikost, protože zhubla. Ptala jsem se jak na to a ona že s krabičkami. Prý má o jedenáct kilo méně. Jenže ji to stálo patnáct tisíc. To jsou tedy hodně drahá kila," svěřuje se v internetové diskusi na téma dietních krabiček Jitka. Jestli má krabičková dieta u veřejnosti výrazné minus, pak je to jednoznačně kvůli ceně - když vezmu zmíněnou internetovou diskusi, mluví se o ní snad v každém příspěvku.
Například u firmy I Feel Well stojí dieta na celý měsíc z programu Classic zákazníka bez pár drobných sedm tisíc korun bez dopravy, která představuje přibližně patnáct set navíc. Cenu tlačí nahoru hlavně nákup surovin u prvovýrobců, pěstitelů a mnohdy i v zahraničí a vysoké náklady představuje také logistika, kdy většina klientů vyžaduje rozvoz až na stůl. Ale je sedm tisíc za jídlo na celý měsíc opravdu tak moc?
Počítejte: krabičkami odpadají nákupy, jejich doprava, elektrická energie potřebná k přípravě jídla, mytí nádobí, návštěvy restaurací… a taky všechny drobnosti, které si tu a tam koupíte cestou do práce nebo z práce, ovšem na konci měsíce se výdaje za tyhle pochoutky typu zmrzlina nebo tvarohový koláč v milované pekárně počítají v řádech stokorun.
A to nepočítáme veličinu nejcennější - čas. "Jeden z klientů si dal tu práci a spočítal, kolik by činily jeho měsíční náklady, pokud by si stejnou stravu - konkrétně program Gurmán - zajišťoval sám. Při zahrnutí všech přímých nákladů počínaje benzinem a konče maloobchodními cenami kvalitních vstupních surovin mu vyšly náklady dokonce o 18 % vyšší než v případě nákupu služby od naší společnosti. A to nemluvíme o know-how obsaženém v propracovaných receptech a o čase stráveném nakupováním nebo přípravou jídla," komentuje cenu Martin Gruber.

Dieta pro vás?

Je krabičková dieta vhodná, nebo ne? Řekněme, že máte časově poměrně náročné zaměstnání a ráda byste zhubla takových osm až deset kilogramů. Pokud vaše lednička zeje většinu týdne prázdnotou a stravujete se výhradně v pekárnách nebo na rohu v nejbližší "číně", a to ještě navíc ve chvíli, kdy váš žaludek úpí hladem, Erika Matějková by vám krabičkovou dietu doporučila. "Vhodná je pro lidi, kteří jsou hodně zaneprázdnění a nejsou schopni připravit si plnohodnotnou vyváženou stravu - například nejsou ochotni nachystat si na další den svačinu do práce.
Naopak není vhodná pro lidi, kteří si rádi na jídlu pochutnají, jedí s potěšením a jsou gurmáni," myslí si. Pokud jste v opojení dietních úspěchů celebrit nebo svých kolegů rozhodnutá krabičkovou dietu aspoň vyzkoušet, objednejte si stravu na víc než pouhý týden nebo čtrnáct dnů. "Snížení hmotnosti je program na minimálně šest měsíců až několik let. Krabičková dieta, kterou si budete kupovat týden, jsou vyhozené peníze," tvrdí Erika Matějková a dodává: "Na druhou stranu je dobré pamatovat na to, že jídlo z kvalitních surovin je drahé.
Pokud snižujete svoji hmotnost, přijímáte malé množství živin, vitaminů i minerálů. Už po třech týdnech hubnutí má tělo zpravidla nedostatek vitaminů C a B. O to víc je třeba dbát na čerstvost a kvalitu surovin." Tady už však záleží jenom na vás, jestli jste schopná zajistit si tohle všechno pravidelnými nákupy a vědomím, že víte, co kupujete, plus přípravou jídla, nebo jestli svou důvěru vložíte do firem, které vás každé ráno obdarují několika krabičkami.

Náročná práce? pak hubněte s Krabičkami! Některé firmy nabízející dietu v krabičce: NutriCare -www.nutricare.cz I Feel Well -www.ifw.cz, www.dietavpohode.cz Top Moravia Q -www.krabicky.com Dieta do domu -www.dietadodomu.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Komentáře

1 slevyslevy slevyslevy | Web | 13. září 2013 v 14:08 | Reagovat

Asi nejlepší krabičková dieta je Dietavkrabicce, lze využít i slevový kupón na ní z http://slevovykupon.net/stores/dietavkrabicce-cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama