Breussova dieta

18. července 2011 v 18:48 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Její zastánci tvrdí, že je to nejúčinnější dieta, při níž hodně zhubnete, a navíc prý dokáže vyléčit rakovinu. Dokonce se při ní zakazuje nadměrný pohyb. Zní to ideálně, ale jaká je pravda a jaká jsou rizika?
Breussova dieta je 42denní očistná kúra. Primárně je určena nemocným rakovinou, ale nyní se mimo jiné využívá jako detoxikační nebo odtučňovací kúra. Rudolf Breuss, původně rakouský elektrikář, později přírodní léčitel, vytvořil tento postup (a sám ho i prodělal), neboť se domníval, že rakovinový nádor se musí nechat vyhladovět, protože je živen hlavně bílkovinami z potravy.

Žádné potraviny

Během této diety dojde k nahrazení veškerých potravin pouze zeleninovými šťávami a bylinkovými čaji, hlavně šalvějovým a ledvinovým, po dobu 42 dní. Jejich množství i pořadí je pevně stanoveno a po celou dobu kúry je potřeba přesně a striktně dodržovat připravený plán. Dovolené denní množství šťávy je 125-500 ml, přičemž čajů můžete vypít neomezeně, ale ve správném pořadí.

Proč Breussův postup?

Breussova dieta může být doporučována při závažném rakovinovém onemocnění, ale rovněž jako prevence proti tomuto onemocnění. Leckdy ji také doporučují jako regenerační kúru pro celé tělo nebo jako odtučňovací či jarní zdravotní kúru.

Bez energie

Během této diety nepřijímáte žádné potraviny, tudíž žádné tuky, sacharidy ani bílkoviny. Laicky to znamená, že budete mít velmi málo energie, a proto se nedoporučuje při této dietě sportovat, protože energetický výdej by byl mnohonásobně větší než příjem. Díky tomu dochází k rychlému váhovému úbytku a tělo je nuceno brát si energii z tukových zásob a svalů. Přesto by však člověk měl zůstat normálně činný, aby ho méně přepadaly chutě a vlčí hlad.

Kouzelná šťáva

Zeleninový nápoj si můžete vyrobit doma nebo si ho koupit. Existují totiž i speciální biošťávy, vyrobené podle originální receptury Rudolfa Breusse, které jsou čistě přírodní a obsahují 99,7 % zeleniny. Díky pití zeleninové šťávy můžete zhubnout 5-15 kg a je vhodné zvykat si na její pití ještě před započetím kúry.
Nikdy ji neslaďte a pijte velmi pomalu, a to po doušcích nebo po lžičkách, aby měla možnost se promísit se slinami v ústech. Šťáva pročišťuje trávicí ústrojí během půstu, je zdrojem vitaminů a minerálních látek, navozuje rovnováhu žaludeční mikroflóry, působí doplňkově při neslaných dietách a samozřejmostí je, že její pití vede ke snižování tělesné váhy.

Pozitiva?

Pokud to tak vůbec můžeme nazvat, výhodou (zároveň i rizikem) je velký a rychlý úbytek kilogramů. Někdy to může být dokonce kilogram za den. Také je zajištěn dostatečný pitný režim a velké množství vitaminů a vlákniny, která má na náš organismus velmi příznivé účinky.
Během kúry máte také možnost zbavit se kouření, protože cigarety jsou přísně zakázány. Pokud se nedokážete svého zlozvyku vzdát, není kúra účinná. Doporučuje se rovněž hodně pohybu na čerstvém vzduchu, což pracujícím v kancelářích nebo v uzavřených prostorech jen prospěje.

Nic není bez rizik

Rozhodně je důležité, aby vaše kroky kontroloval lékař nebo jiný odborník. A nejen to! Vzhledem k tomu, že jakékoli potraviny jsou během této diety zakázány, může docházet k nepřekonatelné chuti na jídlo a velkému hladu, což může být velmi frustrující.
Mezi další rizika patří také nedostatek živin a příliš rychlé hubnutí. Ačkoli vás to může těšit, nakonec se můžete s takovým úbytkem kilogramů dostat do velkých potíží ohrožujících i život, o následném jojo efektu ani nemluvě. Také můžete pociťovat nedostatek energie, ospalost, únavu, špatnou náladu, a dokonce i deprese.

Raději jako doplněk stravy

Tato dieta nepatří mezi nejzdravější postupy hubnutí, a proto raději dodržujte zásady zdravé výživy, hubněte pravidelným pohybem a šťávy zahrnujte do jídelníčku jako zdravou svačinu nebo náhražku za jedno z denních jídel.
Při regenerační kúře pro celé tělo pijte 125-250 ml šťávy denně před jídlem a k tomu také ledvinový či šalvějový čaj. Dvakrát do roka můžete dietu využít jako detoxikační kúru, kdy délka je individuální, například od 1 dne po 3 týdny. Pro začátek je lepší začínat s kratšími půsty, při kúrách delších než tři týdny se doporučuje dohled lékaře.

Víte že…
…čaje ze šalvěje, máty peprné, třezalky a meduňky můžete pít, kolik chcete, avšak bez cukru? Někdy je také dovolen jeden šálek čisté cibulové polévky denně.

Udělejte si šťávu sami! Pokud si nechcete kupovat biošťávu Breuss, můžete si doma vyrobit nápoj svépomocí. Směs zeleninových šťáv
Ingredience: 300 g červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celerové hlízy, 30 g černé ředkve, 1 brambora (velikosti slepičího vejce)
Postup: Vše důkladně očistíme a oloupeme. Poté nastrouháme, smícháme dohromady a vylisujeme přes plátěný pytlík. Vylisovanou šťávu pak ještě přelijeme přes jemné sítko a necháme ustát, protože usazenina z dužniny není vhodná při očistě organismu.

Co si o Breussově dietě myslí PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě (www.stob.cz)?
Termín očistné kúry, detoxikace organismu a podobně většinou propagují laici, ale u odborníků vzbuzuje tento přístup nevoli a Breussova dieta je vysloveně hazard se zdravím. Nejlepší "detoxikací" organismu je zdravý životní styl - tedy jíst a pít pravidelně v množství optimálním pro daného jedince ve správné skladbě.
To znamená mít dostatek nízkotučné bílkoviny (jogurt, tvaroh, sýr, drůbeží nebo rybí maso), co největší porci zeleniny a malou porci přílohy. Pro někoho je na určitou dobu snazší nejíst vůbec, než se průběžně kontrolovat. Breussova dieta je však životu nebezpečná, lidé přijímají minimum energie a zcela chybějí základní živiny. Ve vztahu k rakovině mohou lidé navíc zanedbat odbornou léčbu. Tuto dietu rozhodně nelze doporučit. Pokud půsty, maximálně lze tolerovat půst jednodenní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Komentáře

1 WaclawD WaclawD | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:47 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na aniek.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

2 WaclawC WaclawC | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 9:40 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama