Berličky při hubnutí

18. července 2011 v 18:41 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Člověk má tak nějak v povaze, že si všechno snaží usnadnit. Hubnutí nevyjímaje. Prozradíme vám, co všechno při dietách (ne)funguje!
ptali jsme se Lenky Černé, odbornice na zdravý životní styl a zakladatelky Life Clinic Prague,www.life-clinic.cz
Hubnutí je proces. Vyžaduje přípravu, vytrvalost, trpělivost, vůli, motivaci, cíle, konzultace s odborníky, střízlivé sebehodnocení, budování sebevědomí… Spousta práce, při které všichni čas od času zatoužíme po pomocných berličkách. Ale existují? Nejsou spíše kontraproduktivní?
Odpovědi jsme hledali s Lenkou Černou, odbornicí na zdravý životní styl a zakladatelkou Life Clinic Prague, s níž jsme hubnutí vzali pěkně od začátku, kdy se často trápíme tím, že vše MUSÍME. Zhubnout, zkrásnět, žít zdravě… Ale právě MUSÍM není vůbec tím pravým!
* Proč "musím" nefunguje?
Cokoli, co v životě musíme, neděláme s radostí. Ani klientkám nedoporučuji začínat se změnou životního stylu, když nejsou na 100 % o změně přesvědčeny.
* Můžu hlavu "přednastavit", abych se na změnu těšila?
Ano, ale s odborníkem. Chcete-li svoji hlavu přednastavit, musíte zjistit, jak je nastavená teď. Takové emoční naprogramování můžete zjistit pouze pomocí kouče. A až v momentě, kdy jí rozumíte, ji můžete "přednastavit".
* Co/kdo může být berličkou v počátku hubnutí?
Určitě je dobrým pomocníkem kamarádka nebo někdo blízký, kdo s vámi mění životní styl. Klientům také doporučuji takzvané "vyžírací dny", ve kterých si mohou dát, co chtějí. Taková berlička je však účinná pouze na ten jeden den!
* Není to nebezpečné vábení na staré zlozvyky?
Osobně mám "vyžírací dny" ráda. Po čase stejně zjistíte, že raději sáhnete po zdravé variantě. Ono vám totiž po té nezdravé bude špatně.
* Vím, co chci, můžu zhubnout bez podpory v podobě odborníků?
Ano - v případě, že vám vše ostatní v životě funguje. To znamená, že máte harmonický vztah, jste spokojená v práci a cítíte se v pohodě i v oblasti peněz.
* Knížky, DVD o hubnutí… Jak poznám, co je dobré?
U cvičení doma vidím nevýhodu v absenci sociálního kontaktu a faktu, že sám se člověk nedonutí cvičit tolik jako s trenérem. U psychologické pomoci potřebujete nestranný pohled, který vám dovolí vidět se v reálném zrcadle.
* Co představy - jak mi asi bude dobře, až zhubnu?
Emoční obrazy jsou pro motivaci dobré, ale nemůžete se na ně spoléhat. Jsou většinou krátkodobé a neřeší příčinu problému. Pokud imaginaci používáte, je třeba si představit takovou, které důvěřujete.
* Koktejly, čaje, pilulky… Co tyto berličky?
Nedomnívám se, že mohou pomoci. Naopak se můžou stát demotivačním faktorem - kvůli tomu, že se zázrak nestal, se budete trápit nad špatným výsledkem hubnutí a ztratíte chuť se znovu pouštět do změn.
* Problémy doma - jak na ně ve vztahu k hubnutí?
V těchto momentech se většina z nás vzdává. Vyjedeme ze zajetých kolejí a již se do nich nevrátíme. Jedinou možností je si odpustit, že jste nevydržela, a co nejdříve se k novému životnímu stylu vrátit. A rozhodně bych se snažila opravit i oblast, ve které máte nepříjemné myšlenky. Pokud chcete žít zdravě, nikdy to nepůjde, pokud nebudete mít v pořádku alespoň zčásti oblast vztahů, peněz a práce.
* Můžu v této chvíli sáhnout po kostičce čokolády?
Osobně bych po ní nesahala, protože si čokoládu dáte, abyste ukojila emoční hlad. Ten je zrádný, nemáte při něm záklopku a jste schopná sníst ji celou. Navíc, mozek si navykne, že "když je stres, řeší to čokoláda". Vytvořte si raději zdravé návyky, například když je mi úzko, jdu se projít…
* A čokoláda vůbec? Je to obecně dobrá berlička?
Je to ta nejhorší berlička, která může být! Obsahuje cukr, který dokáže utlumit v mozku nepříjemné emoce. Problém je, že je návykový. Pokud cukr konzumujete často, stáváte se "závisláky", jako jsou kuřáci nebo alkoholici. A máte dokonce abstinenční příznaky. Tip: Publikace Nancy Appleton: Cukr - Jak se zbavit závislosti.
* Má smysl jít do hubnutí, když přemýšlím, jak si ho usnadním?
To je vlastnost nás všech, hledat lehčí cestu. Smysl to samozřejmě má. Jde jen o to ulehčit si práci efektivně. Změna životního stylu je cestou, kterou si máme užít. Stejně tomu je přece se všemi cíli. K čemu mi je, že jsem do cíle doběhla, když jsem si cestu neužila?

Víte že…
…je dobré zbavit se závislosti na cukru už proto, že narušuje chemickou rovnováhu v těle, ovlivňuje funkci slinivky a je živitelem rakovinných buněk?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama