6 triků, jak vyzrát na svůj apetit

18. července 2011 v 12:58 | Dieta |  Tipy a triky při hubnutí
Pij dopolopita, jez dopolosyta, radí osvědčené přísloví. Jenže jak toho dosáhnout, když se váš apetit ohlašuje kručením o hlasitosti celého orchestru už hodinku před obědem a k večeři pravidelně vyluxujete celou ledničku? Naučte se svou chuť k jídlu jemně ovládat a cesta k nižší váze bude zase o něco snadnější.
1. Jablko místo polévky
Podle jedné americké studie ženy, které si daly před večeří jablko, zkonzumovaly o 15 % méně jídla. Ušetřily tak 187 kalorií. Jablka totiž obsahují spoustu vlákniny, a tak procházejí trávicím systémem velmi pomalu, díky čemuž se cítíme nasycenější.
Má také jednu nezanedbatelnou výhodu: dá se zabalit do sáčku a vložit do kabelky, takže si na něm můžete pochutnat i v případě, že se chystáte večeřet venku. Aby byl efekt ovocného předkrmu maximální, nezapomínejte ani na odpolední svačinku o hodnotě 100-150 kalorií. Ta může obnášet půlku müsli tyčinky, malý ovesný koláček či kousek nízkotučného sýra.
2. Miniaturní příbory
Američtí vědci udělali následující experiment: skupinu strávníků rozdělili na dvě části. Polovině rozdali lžíce, zatímco druhé jen čajové lžičky, a pak před ně postavili mísy se stejně lákavými lahůdkami. Druhá skupinka toho zkonzumovala o 25 % méně než první. Doma jezte raději salátovou vidličkou a malou lžičkou. V restauraci dodržujte jednoduché pravidlo, že by jídlo mělo pokrývat příbor jen zčásti. Vybírejte si také co nejmenší misky a talíře. Velikost nádobí může, obzvláště v podnicích, kde si sami nakládáte jídlo na talíř podle váhy, ovlivnit velikost porce až o 75 %.
3. Máta jako tlumič hladu
Podle psychologů vůně máty stimuluje tu část mozku, která registruje pocit plného žaludku. A to vám pomůže cítit se nasyceně. Lidé, kteří před jídlem pravidelně vdechovali mentolový olejíček, se pak spokojili s porcí jídla o 250 kalorií menší než jindy. Kromě vonných svíček a olejů si můžete mentol dopřát i ve formě žvýkaček.
Ty lze doporučit zejména v těch částech dne, kdy vám hrozí nezřízené ochutnávání. Mezi "rizikové situace" patří například vybalování nákupu anebo vaření složitějších jídel, během něhož ochutnáváme jednotlivé části pokrmů častěji než je nezbytné. Vyzkoušejte chytré strategie, které podle posledních vědeckých průzkumů snižují chuť k jídlu. Věděli jste, že mentolová vůně ve vás vyvolá pocit, že jste najedení, nebo že některé druhy ovoce naplní žaludek víc než klasický předkrm?
4. Místo u stolu
Záleží i na tom, s kým vyrazíte na oběd. Ženy, které jedí v přítomnosti muže, spořádají zhruba o 360 kalorií méně než ty, které vyrazily do restaurace s partou kamarádek. Opačné pohlaví nás patrně vede ke střídmosti, neboť se podvědomě snažíme ukázat v lepším světle.
Je také velmi důležité koncentrovat se pouze na své chuťové pohárky a nevěnovat se horlivé diskusi s ostatními stolovníky. Když se rozptylujete, nevěnujete takovou pozornost rostoucímu pocitu sytosti a většinou sníte až o 15 % větší porci jídla. Záleží i na tom, vedle koho sedíte. Všichni se totiž částečně přizpůsobujeme svému sousedovi, i co se velikosti porce týče. Proto si v kantýně, v restauraci či při rodinné oslavě pokud možno nesedejte vedle největšího jedlíka v celém okolí.
5. Sklenka vína
Francouzští dietologové sledovali skupinu lidí, kteří pravidelně po dobu šesti týdnů popíjeli k večeři kvalitní víno. Zjistili, že nikdo z nich nezaznamenal váhový přírůstek. Sklenka tohoto lahodného moku, která obsahuje jen 120 kalorií, během jídla přispěje k pocitu zasycení. Zato alkohol, který vypijete předtím, než zasednete k prostřenému stolu, má přímo opačné účinky. Povzbuzuje chuť k jídlu a oslabuje vůli. Může se tak stát, že si na talíř naložíte neuváženě mnoho kalorických lákadel. Víno má tedy zelenou, ale pouze v ten správný okamžik, tedy během jídla či po něm.
6. Dlouhý spánek
Na první pohled spolu hubnutí a spánek nesouvisí. Ve skutečnosti ale může nedostatek odpočinku způsobit i horší problémy, než jsou kruhy pod očima. Lidé, kteří spí pět a méně hodin, produkují méně leptinu než ti, kteří se poctivě ukládají ke spánku na osm hodin. A právě bílkovina jménem leptin má mimo jiné vliv na pocit sytosti.
Počítáte večer marně ovečky a stále se vám ještě neklíží oči? Nařiďte si každý večer budík na čas zhruba o hodinu dříve, než plánujete usnout. Jakmile zazvoní, začněte s pomalými přípravami na spánek, které vás naladí na relaxační vlnu. Pokud vám i během větrání ložnice, čištění zubů a načechrávání peřin víří hlavou starosti, sepište si je na papír. Ten pak uložte co nejdál od postele a ulehněte s čistou hlavou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se ti líbí moje stránky?

Super:-)
Dobrý...
Nic extra...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama